loder

Dobry księgowy, czyli jaki?

Home / Poradnik / Dobry księgowy, czyli jaki?
ksiegowosc
Poradnik 0

Dobry księgowy, czyli jaki?

Profesjonalnie prowadzona księgowość jest niezbędna dla każdej firmy, zarówno dla tej dużej, jak i tej działającej na niewielką skalę. Dla mniejszych firm wystarczająca będzie prosta księgowość w postaci książki przychodów i rozchodów, ale dla większych niezbędna będzie pełna księgowość. Zapotrzebowanie na usługi księgowe rośnie cały czas wraz ze wzrostem gospodarczym Polski, który nieprzerwanie trwa już od ponad 30 lat. Wielu nowych przedsiębiorców na samym początku swej działalności w biznesie poszukuje dobrego księgowego. Jakie zatem powinien mieć cechy księgowy, aby móc go określić mianem „dobry”? Poniżej opisujemy niezbędne cechy dobrego księgowego.

1. Doświadczenie w branży

Podobnie jak w każdej dyscyplinie, nie wystarczy zdobyć stosowne wykształcenie, aby być specjalistą w danej dziedzinie. Niezbędne jest doświadczenie, które już na etapie studiów zdobywa się w ramach praktyk i stażów. Renomowane biura księgowe przyjmują na staż jedynie zdolnych, dobrze wyselekcjonowanych studentów, którzy rokują nadzieję na przyszłą współpracę. Dzięki bogatemu doświadczeniu pracy w branży z różnymi klientami i podmiotami przyszły księgowy uzyska właściwe przygotowanie do pracy. Renomowane biura rachunkowe dbają o odpowiedni dobór personalny, aby móc zaproponować klientowi profesjonalną pomoc księgową, kompleksowe rozwiązania i zadbać o jego finanse. Warto zatem wybierać biura, które działają już od dłuższego czasu na rynku i stale się rozwijają.

2. Umiejętność współpracy z klientem

Praca księgowego, to praca z konkretnym klientem i jego zasobami finansowymi. Przedsiębiorca jest usatysfakcjonowany wtedy, gdy wie, że powierza swoje finanse komuś, kto o nie właściwie zadba. Dlatego dobry księgowy musi być komunikatywny, potrafiący słuchać klienta i jego potrzeb. Dobry kontakt i stały przepływ informacji między księgowym a klientem zaowocuje przekonaniem, że również jego księgowy pracuje na biznesowy sukces.

3. Lojalność wobec klienta

Wiele informacji spośród tych, którymi posługują się księgowi to dane wrażliwe. Wydostanie się takich informacji na zewnątrz mogłoby negatywnie wpłynąć na rozwój firmy lub jej stabilność. Z tego powodu dyskrecja i uczciwość księgowego w kwestii ochrony powierzonych informacji to jedna z podstawowych cech dobrego księgowego. Lojalność wobec klienta to niezbędny element dobrej współpracy i często argument decydujący o nawiązaniu wieloletniej współpracy z księgowym. Lojalność to także zaangażowanie w poszukiwanie najlepszych rozwiązań dla klienta oraz podejmowanie inicjatywy własnej w celu poszukiwania dla swojego klienta lepszego rozwiązania niż to dotychczasowe. Inicjatywa własna księgowego w celu zaproponowania klientowi pojawiającej się nowej możliwości optymalizacji biznesu to najlepsza rekomendacja księgowego. Jest to realne potwierdzenie, że jest księgowy dba o biznes klienta.

4. Księgowość (prawie) 24h/24h

Doświadczony przedsiębiorca wie, że księgowość jest nieocenionym wsparciem dla firmy. Dobrze zorganizowany księgowy ma umiejętność poświęcenia klientowi tyle czasu, ile on i jego biznes w danej chwili potrzebuje. Da to klientowi niezbędne dla owocnej współpracy poczucie bezpieczeństwa i wspólnego realizowania jednego celu. Największym zaufaniem klientów cieszą się księgowi, którzy w sytuacji potrzeby skontaktują się z klientem nawet po sztywnych godzinach pracy. Również otwartość na taki kontakt ze strony klienta, to konkretny sygnał, że księgowy pracuje dla dobra firmy klienta.

5. Wiedza i samokształcenie księgowego

Przepisy podatkowe stale się zmieniają. Nowe akty prawne są uchwalane w ciągu całego roku, dlatego dobry księgowy to taki, który stale śledzi zmiany ustawodawstwa dotyczącego działalności gospodarczej. Swoją wiedzę zdobywa na odpowiednich kursach i szkoleniach, ale również samodzielnie poszukuje nowej wiedzy. Dzięki temu na bieżąco będzie potrafił proponować klientowi najlepsze rozwiązania lub przygotować go na nadchodzące zmiany. Obycie z technologią i umiejętność posługiwania się nowymi narzędziami, to kolejny wyróżnik dobrego, nowoczesnego księgowego.

Podsumowanie

Podsumowując, dobry księgowy to taki, z którego zadowolony jest przede wszystkim jego własny klient. Powinien on posiadać szereg powyższych cech i predyspozycji, którymi wspiera swoich klientów i dba o dobro ich biznesu. Zapotrzebowanie na takiego księgowego zawsze będzie duże, a o to zadbają już sami jego klienci.