Boston Consulting Group opublikował kolejny raport o najbardziej innowacyjnych spółkach.

Czołowe miejsca zajęli:

  1. Apple
  2. Google
  3. Microsoft
  4. Amazon
  5. Samsung
  6. Tesla
  7. Facebook
  8. IBM
  9. Uber
  10. Alibaba

Spółka Apple po raz dwunasty z rzędu zajęła pierwsze miejsce w rankingu. Również Google od wielu lat zajmuje czołowe miejsce w rankingu. Są to niekwestionowani liderzy innowacji cyfrowych.

Analitycy BCG podkreślają, że praktycznie wszystkie spółki zawdzięczają swoje przewagi technologiom cyfrowym. Dla jednych jest to core business, dla innych wdrożenie takich rozwiązań stanowi dużą zmianę modelu biznesowym. Oznacza to, iż trend ten nie tylko ustabilizował się, ale nabiera na znaczeniu, obejmując swoim zakresem nawet najbardziej konserwatywne i stabilne modele biznesowe.

Na dodatkowe podkreślenie zasłużył fakt, iż zmiana w kierunku innowacji cyfrowych jest bardzo trudna. Wymaga ona bowiem gruntownych zmian we wszystkich obszarach i na wszystkich poziomach. Zmianie powinna ulec strategia, działania taktyczne i operacyjne. Dostosowane powinny być wszystkie obszary a przede wszystkim diametralnej zmianie powinno ulec nastawienie wszystkich pracowników.

Tsunami technologiczne, które w kontekście dynamicznego rozwoju Sztucznej Inteligencji i Uczenia Maszynowego wraz z dynamicznym wzrostem ilości dostępnych informacji i mocy obliczeniowych, musi zostać zauważone nie tylko przez największych graczy, ale i przez pozostałych uczestników rynku. Kto tego nie zauważy może w przyszłości zmierzyć sie z poważnymi barierami rozwoju.

Ponadto jest to empiryczny dowód na to, iż współpraca nawet tradycyjnych modeli biznesowych ze specjalistami od nowych technologii jest nie tyle fanaberią, co koniecznością!